Sadece Türkler ve Kürtler değil

Türk ve Kürt’ten farklı herhangi bir grubu “yok sayarak” bu ülkede yeni bir anayasa yapmak ve demokratik, çağdaş ülke yaratmak mümkün değil.

http://www.cerkesgirisimi.org/wp/?p=693

YALÇIN KARADAŞ’I Destekliyoruz!

Dengeleri koruyarak yeni bir sürece ışık tutacak ve KAFFED çatısının sıcaklığını tüm Çerkesler üzerinde hissettirecek  yeni bir oluşumun var olmasını dileyerek, arkadaşımız YALÇIN KARADAŞ’ı destekliyoruz.

 

 

IMC TV-MARJE PROGRAMI

IMC TV’de yayınlanan MARJE programının 28 Ekim 2011 tarihinde ki bölümünde “Yeni anayasa sürecinden Kafkasyalıların beklentileri ve talepleri” konuşulacak. Programa Çerkes Hakları İnisiyatifi’nden Kenan Kaplan, Demokrasi İçin Çerkes Girişimi’nden Kelemet Çiğdem Türk, Kafkasya Forumu’ndan Mevdudi Bayçora katılacak. Program 28 Ekim 2011 tarihinde saat 18:15 ve 23:10’da, Pazar günü ise 16:00’da yayınlanacak.

IMC TV, uydudan 12562 vertical (dikey) batı 25000 5/6 135 136 Türksat 3A konumlandırmasından, D Smart’ta 235. kanaldan ve İnternet üzerinden de http://media.pivol.com/imctv.htm ya da www.imc-tv.com adresinden canlı olarak takip edilebilir.

Bayram Mesajımız

Dünyanın yeniden şekillenmesi ile sınırların ötesini gören gözlerimizle,

Kafkasya’nında kendi sınırları içinde korunmasını dileyen yüreğimizle,

Acıyı,zulmü,zor zamanları yaşamak için sırası gelen halka iyilik dileklerimizle,

Cömertliğimizle, dualarımızla, kalbimizle daha nice bayramlar diliyoruz.

Demokrasi İçin Çerkes Girişimi (DİÇEG)Abhazya Devlet Başkanı Sayın Sergey Bagapş 29.05.2011 tarihinde sabah saatlerinde vefat etti. Bir süredir rahatsızlığı olan ve en son 21 Mayıs’ta akciğer ameliyatı geçiren Bagapş’ın durumu iyiye gidiyordu. Ölümünden iki gün önce aniden fenalaştı ve komadan çıkamadı. Canlar Ülkesine ve tüm Kafkasya halkına baş sağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun!

 

 

Çerkes Diasporası’ndan Küresel Çağrı

Geçtiğimiz sene 21 mayıs eylemlerini farklı ülkelerde gerçekleştiren uluslararası organizasyon komitesi, bu yıl da farklı ülkelerden örgütlerin katılımıyla bir inisiyatif oluşturarak diasporaya ve dünya kamuoyuna yönelik eylem çağrısında bulundu.

ABD, Almanya, İsrail ve Türkiye’den 14 örgütün katıldığı MAY21 inisiyatifi, bulundukları ülkelerin Rusya temsilcilikleri önünde protesto eylemi gerçekleştirecekler. Diaspora ve dünya kamuoyuna yönelik bir çağrı metnini inisiyatife ait may21.org adresli web sayfasından duyuran inisiyatife Türkiye’den şu ana dek:

Adige Khase Çerkes Derneği (Gaziosmanpaşa), Birleşik Kafkasya Derneği, Demokrasi İçin Çerkes Girişimi,·Jıneps Gazetesi, Kafkas Vakfı, Kafkasevi, Kafkasya Forumu,·Samsun Birleşik Kafkasya Derneği·destek ve katılımlarını açıkladılar.

Türkiye’de moderasyonunu Kafkasya Forumu’nun üstlendiği, ortak basın bülteni ve içerikle eylemlere hazırlanan MAY21 inisiyatifi’nin çağrısı şu şekilde:

Rusya’ya, Çerkesya’nın nerede olduğunu sorun!

Modern Avrupa tarihinin ilk soykırımı, Çerkesleri Çerkesya kıyılarından söküp atmıştır. İmparatorluğunu kurabilmek adına Çerkesleri ve ülkelerini yok etmeyi seçen Rusya, Çerkes soykırımı halen dünyadan saklamaktadır.

Bugün 147 yıl sonra Çerkesler Soçi Olimpiyatları’na karşı küresel bir inisiyatif örgütleyerek gerçekleri dile getirmektedir. Soçi, Çerkesya’nın başkenti ve bütün bir halkın yok oluşa sürüklendiği, sürgüne yollandığı ana limandı. Rusya’nın 150 yıl öncesinde Çerkesya zaferini ilan ettiği yer, Krasnaya Polyana, Olimpik müsabakaların ana merkezi olacaktır.

Soçi Olimpiyatları’na karşıt olmak sadece 150 yıllık hatıralar ile ilgili değildir. Aynı zamanda bu mücadele, insanlığa karşı, Çerkeslere karşı işlenen süregelen suçlar, UNESCO Dünya Mirası alanlarının çevresel yıkımı, 50 milyar dolarlık maliyetiyle tarihin en pahalı Olimpik oyunlarına yol açan yolsuzluklar ve bölgedeki insan hakları ihlalleriyle ilgilidir.

Sadece Çerkeslere değil, insanlık tutkusu olan herkese çağrı yapıyoruz:

Sizi, bulunduğuz yere en yakın Rusya temsilciliğine, Çerkesya’nın nerede olduğunu sormaya davet ediyoruz.

BERLİN KUZEY KAFKASYA KÜLTÜR DERNEĞİ – BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ – CALIFORNIA ÇERKES DERNEĞİ – ÇERKES KÜLTÜR ENSTİTÜSÜ – ÇERKES ENSTİTÜSÜ MÜNİH – GAZİOSMANPAŞA ADIGE KHASE-ÇERKES DERNEĞİ – İSRAİL ÇERKES DERNEĞİ, NEFİNE – JINEPS GAZETESİ – DEMOKRASİ İÇİN ÇERKES GİRİŞİMİ – KAFKAS EVİ – KAFKASYA FORUMU – KAFKAS VAKFI – ÜRDÜN KAFKASYA ÇERKESLERİ DOSTLARI DERNEĞİ – SAMSUN BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ

www.may21.org

Bayram Mesajımız

 Yüreğimizde hissettiğimiz kimliğimizin özgürce yaşanmasını,

Demokratik toplum olma yolunda ki çalışmaların başarıya ulaşmasını,

Yok sayarak var olunamayacağını,

Tahammülün, saygının, töleransın, hiç olmazsa birazcık hoşgörünün var olmasını temenni ederek nice bayramlar diliyoruz.

Demokrasi İçin Çerkes Girişimi (DİÇEG) – Kasım 2010

  

 “DEMOKRASİ İÇİN ÇERKES GİRİŞİMİ GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞIYOR, GÖRÜŞLERİNİZİ ALIYOR!”

Türkiye’deki Demokratik Yeniden Yapılanma sürecinde Çerkesler adına insiyatif ortaya koymak amacıyla oluşturulan Demokrasi için Çerkes Girişimi platformu, planlanan bölge ziyaretlerine başlayacaktır.

Diasporamızla çeşitli şehirlerde, ilçelerde ve köylerde yapılacak olan görüşmelerin ve fikir alış-verişlerinin, bu sürecin daha doğru ve sağlıklı işlemesinde faydalı olacağına inanıyoruz. Bu sebeple sorularınızı cevaplamak, ortak aklın inşasında beraber üretmek için panel, konferans ve sohbet organizasyonlarınıza katılmaya hazırız.

İrtibat için: destek @ cerkesgirisimi.org

“DEMOKRATİK YENİDEN YAPILANMA” SÜRECİNE AKTİF KATILIM ÇAĞRISI

Tarihimizle yüzleşmek ve kendimizle barışmak için;

Kendimizi anlatmak ve diğerlerini anlamak için;

Demokratik yeniden yapılanma sürecinin, sadece belirli bir etnik grubun siyasi ve kültürel hakları konusuna indirgeyen algıdan kurtarılıp, tutarlı argümanları ile olması gereken boyutuna çekilmesi için;

Süreci adeta bir mevzi kazanma veya kaybetmeme savaşına dönüştürmeden, ülkemiz ve halkımız için bir yenilenme ve yeniden yapılanma fırsatı yaratmak için;

Çocuklarımıza, kendilerini daha güvende hissedecekleri, daha mutlu yaşayabilecekleri ve sömürünün, çatışmanın, güvensizliğin değil; ikramın, barışın, eşitliğin, sevginin egemen olduğu bir ülke ve bir dünya bırakmak için;

Süreçten kapabileceklerimizi değil, sürece katabileceklerimizi konuşmak ve aramak için;

Biz aşağıda imzası bulunan farklı dünya görüşlerine sahip Çerkesler;

Yüzlerce yıllık geçmişinde farklı etnik yapılarla iç içe yaşaması sebebiyle kimliklere saygıyı içselleştiren,

Çok farklı inançların harmanlandığı coğrafyası sebebiyle inanç ve ifade özgürlüğünden yana olan tavrını kolektif hafızasına kodlamış olan,

Bireysel özgürlüğü yaşamının önemli şartı sayarak, tercih hakkına saygıyı kültürünün en önemli ögesi haline getiren Çerkesleri ve tüm örgütlü yapılarımızı, duyarlı fertleriyle Demokratik Yeniden Yapılanma sürecine daha aktif katkı yapmak üzere “Biz de Varız” demeye davet ediyoruz.

Bu sürecin ülke ve toplum lehine sonuçlanması için çalışmak, tüm toplum kesimleriyle birlikte elbette ki biz Çerkeslerin de görevidir.

Demokratik Yeniden Yapılanma’ya evet, ayrıcalık ve halklar hiyerarşisine hayır diyoruz.

Yok sayarak var olunamaz!

Özgür ve demokratik bir toplum için Çerkesler hazırdır!

Yea Marje!

DEMOKRASİ İÇİN ÇERKES GİRİŞİMİ

Grup Sözcüleri: Yalçın Karadaş – Hulusi Üstün

 

“DEMOKRATİK YENİDEN YAPILANMA” ÇAĞRISI – Basın Duyurusu

“Demokratik Yeniden Yapılanma” süreciyle ilgili değerlendirmelerimizi bugün kamuoyu ile paylaşarak, öncelikle tüm kimliklerin, inançların ve düşüncelerin özgürce ifade edilmesi gerektiğine olan inancımızı; şiddetin her türlüsünü reddeden tavrımızı deklare etmek istiyoruz.

“Demokratik Yeniden Yapılanma” sürecini, sadece bir etnik kimliğin siyasi ve kültürel hakları konusuna indirgeyen algıdan kurtarıp, süreci bir mevzi kazanma veya yitirme savaşına dönüştürmeden, ülkemiz ve halkımız adına bir yenilenme ve yeniden yapılanma fırsatı yaratmak için;

Çocuklarımıza, kendilerini daha güvende hissedecekleri, daha mutlu yaşayabilecekleri ve çatışmanın, baskının değil, barışın, eşitliğin, özgürlüğün, sevginin egemen olduğu bir ülke bırakmak için;

Yaşanan sürecin bu ülke ve toplum lehine sonuçlanması için;

Ülkemizin tüm kimlikleri ve vatandaşları için özgürlük ve eşitliğin temel alındığı, farklılıkların zenginlik olarak değerlendirildiği, birlikte yaşama iradesinin korunduğu, günlük hayatın ve siyasetin sivilleştiği “Demokratik Türkiye” hedefimiz olmalıdır.

Ülkemizin toplumsal yaşamını belirleyen temel belge olan anayasanın, toplumun bütününün talep ve beklentilerini karşılayabilmesi önemlidir. Bu nedenle;

-Vatandaşlık tanımının yeniden yapılarak etnik kimlik vurgusundan arındırıldığı;

-Ülkemizdeki tüm kültür, kimlik, din ve inançların kendilerini özgürce ifade edebilmelerinin sağlandığı;

-Demokratik ve kültürel hakların, devletin özel önlem ve teşvikleriyle de güvence altına alındığı;

-Temel insan hak ve özgürlüklerini koruyan ve geliştiren, herkesin, her kesimin ülkenin gerçek sahibi olduğu psikolojisini yerleştiren; sivil ve demokratik bir anayasa zorunludur.

Yaşanası bir Türkiye için;

-Kendi tarihine yabancılaşan toplumumuzun kolektif hafızasının onarılması için tek tipleştirici ve itham edici resmi tarih tezleri reddedilmeli; bilimsel, sivil ve objektif bir perspektif ile tarihimiz yeniden yazılmalıdır,

-Ana dillerin varlığının hukuki ve fiili güvence altına alınmasına yönelik düzenlemeler yapılmalı ve bu konuda seçmeli anadil eğitimi, ana dilde isim-soy isim alınabilmesi ve yerleşim yerlerinin isimleri alanlarındaki yasaklar giderilmelidir,

-Anadillerdeki radyo-televizyon yayınlarında ve üniversitelerde dil ve edebiyatla ilgili açılan enstitülerde ileri adımlar atılmalı; tarihi, kültürel zenginlikler ile yaşayan ve ölü tüm diller araştırma konusu yapılmalıdır.

“Demokratik Yeniden Yapılanma” tarihimizle yüzleşmenin, kendimizle barışmanın ve daha insanca yaşayabilmenin yolunu açacaktır.

Ülkemizdeki tüm kesimlerin sahip çıkacakları ve bundan onur duyacakları eşitlikçi bir birlikten, barıştan ve demokrasiden yana tavrımızı deklare ediyoruz.

“Demokratik Yeniden Yapılanma” ya evet, ayrıcalık ve halklar hiyerarşisine hayır!

Demokrasi herkesin ihtiyacıdır!

Yok sayarak var olunamaz!

ÇERKES DİASPORASINA ÇAĞRI

Kafkas Federasyonlarına,

Derneklerimize,

Vakıflarımıza,

Sivil inisiyatiflerimize,

Kimliğini korumaya kararlı insanlarımıza!..

“Kürt açılımı” adıyla başlatılan ve “Demokratik açılım” olarak yeniden tanımlanan süreç, iç ve dış dinamiklerin etkileriyle iniş-çıkışlı da olsa devam etmektedir. Türkiye’de yıllardır süren statüko ve demokratikleşme arasındaki mücadeleyi de göz önünde bulundurduğumuzda, demokrasinin bugünden yarına tesis edilemeyeceğini ve önümüzde uzun bir yol olduğunu görmekteyiz.

“Demokrasi için Çerkes Girişimi”, bu süreci demokrasinin Türkiye’de yaşayan herkesin, her kesimin ihtiyacı olduğu temelinde kavramış ve “Demokratik Yeniden Yapılanma” olarak değerlendirilmiştir.

Sivil inisiyatifin sürece dair yaklaşımı, 09 Aralık 2009 tarihinde bir basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu, bildiriyi desteklediğini açıklamıştır.

Kafkas Dernekleri Federasyonu, 06 Aralık 2009 tarihinde Genel Kurul yapmış, 11 Aralık 2009 tarihinde süreçle ilgili bildirgesini yayınlamıştır.

Çerkes toplumunun, farklı sosyal tabakalarda ve düşüncelerde olması, farklı örgütlülüklerinin olması, demokrasi konusunda birbirine çok yakın yaklaşımların sergilenmesine engel olmamıştır.

Türkiye’nin demokratikleşmesi sürecine, bütün iniş-çıkışlarına karşın olumlu katkı sunmaya devam edebilmek ve bunu toplumun her kurumu ve her bireyi ile yapmak anlamlı ve değerli olacaktır.

Kimliğin yaşatılabilmesi ve geleceğe taşınabilmesi için tek seçenek olan demokrasi safında yer alınması ve aynı saflarda yer alacak kesimlerle dayanışmanın yükseltilmesi de bir gerekliliktir.

Kültürel-demokratik haklar temelinde uluslar arası sözleşmeler, diğer ülkelerden örnekler, olası Türkiye uygulamaları vb. konularda bütün olanaklarımızı kullanarak biliminsanlarının da katılımı ile kısa-orta-uzun vadeli çalışmalar planlanması ve raporlar hazırlanması sürece katkımız anlamında önemlidir.

Bu süreçte birlikte hareket etmek, birlikte üretmek ve ortaklaşa sonuçlar çıkarmak, Çerkes toplumu açısından da, Türkiye açısından da önemlidir.

DEMOKRASİ İÇİN ÇERKES GİRİŞİMİ – 29.01.2010

146 yıl sonra 21 Mayıs

Çerkeslerin diyasporik bir halk olması ile sonuçlanan 21 mayıs 1864 sürgünün 146. yılını anıyoruz.

İnsanlık tarihinin önemli kırılmalarından birini yaşayan Çerkeslerin tarihini biliminsanları, ilgili çevreler dışında her kesimin bilmesi, gerçeğin taşa toprağa yazılması gerekir. Ve bunu bizler Türkiye’den başlayarak yapmalı, diyasporanın geri kalanını da etkilemeli ve birlikte hareketle bunu başarabilmeliyiz.

En kalabalık Çerkes diyasporasının yaşadığı Türkiye’de DİÇEG (Demokrasi İçin Çerkes Girişim) olarak, diyaspora olmamızın nedeni olan soykırım ve sürgün gerçeğini unutmadan, kimliğimizi yaşatabilmenin ve yarınlara taşıyabilmenin kararlı çabası içindeyiz.

Türkiye ve Dünya kamuoyuna Çerkeslerin yaşadığı trajediyi anlatmak, Dünya’da yaklaşık 40 ülkede, Türkiye’de yaklaşık 900 yerleşim biriminde yaşıyor olmanın nedenlerini açıklamak tarihsel sorumluluğumuzdur. Bilgilendirmeyi, hak ve adalet arayışını kin ve nefretten uzak, atalarımızın da her daim savunduğu barış anlayışını öne çıkararak yapmak durumundayız.

21 Mayıs’ın, Çerkeslerin bütün kurum ve kuruluşları ile bir arada, birlikte yaşadığımız diğer kimliklerin de katılımı ile anılması en büyük dileğimiz ve çabamızdır.

Halklarımızın sağduyusuna güveniyor, DİÇEG olarak, amaca ulaşmada her çabayı ve etkinliği destekliyoruz.

Demokrasi İçin Çerkes Girişimi (DİÇEG) – Mayıs 2010